Lubų apdailos ABC: interjero dizainerė paaiškino, kada ir kokias lubas rinktis

B. Šileikos nuotr.

Remontuojant seną arba įsirengiant seną būstą, tenka priimti daug reikšmingų sprendimų. Grindų, sienų apdailos, baldų pasirinkimas šiandien gali kaip reikalas apsukti galvą. Ne išimtis – ir lubos, kurios netgi gali tapti vienu esminių interjero jūsų namuose akcentų. Kokių lubų sprendimų šiandien yra ir kuris jų praktiškiausias?

Lubų apdailos pasirinkimas

Lubų vaidmens namų interjere nuvertinti nevalia: jos gali tapti interjero akcentu. Be to, lubos lemia ir apšvietimo visame bute sprendimus – ar jis bus tik centrinis, ar bus galimybė įsirengti akcentinį apšvietimą virš darbo zonos, televizoriaus, pietų stalo ir pan. Interjero dizainerė Dovilė Sakevičė sako, kad paprastai gyvenamuosiuose būstuose vyrauja gipso kartono, kuris dažomas, lubos, įtempiamos lubos arba paliekamas tiesiog betonas ar daroma jo imitacija. Ji trumpai papasakoja apie kiekvieną lubos apdailos sprendimą.

Pirmiausia – įtempiamos lubos. Pagrindiniai privalumai: atsparumas vandens užliejimui, greitesnis montavimas, jos šiek tiek leidžia daugiau išlaikyti aukščio interjere (aktualiau senos statybos butuose, nes tokiose butuose lubos būna žemesnės nei naujos statybos ir nėra išvedžioti rekuperacinės sistemos vamzdžiai, kuriems reikia palikti atitinkamai vietos).

„Taip pat jos lyginant su gipso kartono lubomis yra pigesnis pasirinkimas, bet kainos skirtumas jaučiamas tada, kai lubų plotas yra didelis. Atkreipčiau dėmesį į tai, jog įtempiamos lubos turi tam tikrą baltą atspalvį, kuris kartais gali „pjautis“ su sienų spalva, todėl reikia ypatingo atidumo renkantis sienų atspalvius, kurie derėtų su įtempiamų lubų baltumu, nes kartais baltos sienos gali atrodyti gelsvos prieš įtempiamas lubas“, – akcentuoja pašnekovė.

Dar vienas tarp naujakurių populiarus lubų pasirinkimas – gipso kartono lubos. Tokio tipo lubos, anot D. Sakevičės, patvarios, tvirtos, pasižymi geresne rekuperacijos ortakių garso izoliacija ir netgi mažesne vibracija vėdinant patalpas.

„Gipso kartono lubos turi daugiau galimybių renkantis apšvietimo sprendimus, ypač mėgstantiems minimalizmą: glaistu pritvirtinami šviestuvai ir LED juostos. Taip pat galima rinktis glaistu pritvirtinamus (rekuperacinės sistemos) difuzorius lubose (aktualiau naujos statybos būstuose). Be to gipso kartono lubų apdaila leidžia derinti skirtingus tipus, tarkime, dalį lubų nuleisti, o dalį – papildyti: nudažyti kitos spalvos dažais, pritvirtinti medinius dekoratyvinius tašus, veidrodžius, panaudoti tapetus ar palikti tą patį betoną – ribų tikrai nėra, tai jau interjero dizaino individualumas! Taip pat skirtingų aukščių lubos gali būti tarsi zonų atskyrimas (tarkime, virtuvė atskirta nuo svetainės)”, – paaiškina interjero dizainerė.

Nenorintys nei įtempiamų, nei gipso kartono lubų, gali rinktis kitą sprendimą – palikti lubų perdangą atvirą. Tačiau toks pasirinkimas dera ne prie kiekvieno interjero, be to, tokiu atveju lubas reikia atitinkamai apdirbti (gali reikėti pašlifuoti nelygumus, nešvarumus), nulakuoti tam, kad lubos būtų išraiškingesnės ir įgautų šlapio betono efektą.

„Betonas sukuria lengvo grubumo, urbanistiškumo ir stilingo neužbaigtumo įspūdį. Pritaikyti industrinio stiliaus elementai – šviestuvai ir juodi elektros laidai betoninėse lubose, gali atrodyti išskirtinai ir labai moderniai. Betoninės perdangos sutinkamos naujos statybos būstuose, bet reikia atkreipti dėmesį į jų išvaizdą, nes kartais perdangos būna negražios ir netinkamos palikti atviromis“, – pabrėžia pašnekovė.

Sakevičė priduria, kad, atsižvelgiant į medžiagas ir darbus, apdaila gipso kartono luboms kainuos brangiausiai iš išvardintų sprendimų: „Bet vėlgi, jei lubų plotas nėra didelis tai bendroje sąmatoje skirtumas kainų nebus didelis.“

Kainos ir kokybės santykis

„Delfi Būstas“ pasiteiravo interjero dizainerės, kokias lubas vertėtų rinktis, norint geriausio kainos ir kokybės santykio. Pašnekovė sako, kad estetiškiausiai ir gražiausiai atrodo dažytos lubos iš gipso kartono.

„Prie specialaus karkaso tvirtinamos gipso kartono plokštės, sujungimo siūlės užglaistomos, plokštės gruntuojamos ir nudažomos, todėl nesimato sujungimo vietų net ir dideliame plote. Mano nuomone, didelis gipso kartono privalumas, kad galima paslėpti visas inžinerines sistemas, nes šiai dienai tiek individualiuose namuose, kotedžuose, tiek ir butuose įrengtas vėdinimas (išvedžioti rekuperacinės sistemos vamzdžiai) stipriai pažemina lubas, todėl gipso kartonas leidžia „apžaisti“ vamzdžius skirtingais aukščiais ir tam tikrose vietose išlaikyti maksimalų lubų aukštį“, – sako interjero dizainerė.

Ji priduria, kad gipso kartonas leidžia įgyvendinti išskirtinius lubų formavimo sprendimus: formuoti nišas užuolaidoms (tuomet karnizas bus nematomas ir pasislėps), paslėpti LED apšvietimą nišose jaukumui kurti, glaistu pritvirtinti minimalistinio stiliaus šviestuvus ar LED juostas. Kita vertus, gipso kartono lubų įrengimas užtrunka ilgiausiai palyginimus su kitais lubų tipais.

Šaltinis: https://www.delfi.lt/bustas/naujakuriai/lubu-apdailos-abc-interjero-dizainere-paaiskino-kada-ir-kokias-lubas-rinktis.d?id=87736843