Saulės elektrinė – iš principo paprasta, patikima ir nesudėtinga elektros energiją generuojanti elektrinė, kuri dažniausiu atveju neturi judančių komponentų, o sugedęs komponentas greitai eliminuojamas arba pakeičiamas nauju. Saulės elektrinę iš esmės sudaro tik trys pagrindiniai komponentai: Saulės moduliai, saulės modulių laikančioji konstrukcija ir inverteriai. Kiti komponentai arba juos jungia, apsaugo arba valdo.
Saulės moduliai – gamina nuolatinės srovės elektros energiją, kuri yra tokia pati kaip akumuliatoriaus atiduodama energija, tik skirtingo dydžio ir stiprumo. Kadangi visa energetikos sistema veikia kintamos srovės elektros energija, vienodai kaip ir akumuliatorių, taip saulės modulių negalime tiesiogiai jungti prie energetikos sistemos. Tinkamas saulės modulis kiekvienam objektui bus skirtingas, tačiau galime įvardinti kelis kriterijus, kaip išsirinkti tai, ko ieškote.
- Saulės modulio galios ir ploto santykis – ne visada didžiausia galia reiškia efektyviausią modulį, saulės modulio efektyvumą reikia skaičiuoti pagal plotą, o ne tik pagal galią. Pavyzdžiui ViaSolio modulis 1670x992mm ir 310W galios ir 1956x992mm ir 345W, gausime 187 W/m2 ir 178 W/m2 ViaSolio modulių naudai šiuo atveju. Galios vaikymasis, ne visada geriausio produkto rezultatas, smarkiai perspausti nesveika
- Galios vaikymasis. Ne visada geriausio produkto rezultatas – galingiausiais / efektyviausias modulis. Dar nėra išbandyta praktiškai, kaip ištobulinta saulės elementų (celių) technologija atlaikys visus aplinkos poveikius bėgant metams, tad ir efektyvumo garantija bus daugiau teorinė. Kita vertus, silpniausia celė, o tuo tarpu ir visas modulis, laiko patikrinta, tačiau ne efektyvus produktas. Saulės modulio galią reikėtų rinktis pagal esamą situaciją ir surasti kiekvienu atveju esantį aukso viduriuką. Todėl ViaSolis R&D komanda visada ieško aukso viduriuko, o moduliai ne patys efektyviausi ploto atžvilgiu, bet laiko patikrinta technologija, kuri dar tikrai ne pasenusi.
- Saulės modulio galios ir kainos santykis. Renkantis saulės modulius dar vienas svarbus aspektas kiek nusiperkate Wp galios, už tam tikrą sumą. Gal moduliai ir efektyvesni, ir kokybiškesni, bet gal kainos ir galios santykis neatitinka realybės? Vienas svarbiausių kriterijų, renkantis saulės modulius yra jo kaina, už esamą galią, kas yra svarbu palyginti su kitais moduliais.
- Saulės modulio kokybės ir kainos santykis. Jei lygintume kiekybės produktą, su kokybės produktu ir kokybiškas produktas būtų brangesnis 50% procentų? Kiekybę atitinkantis produktas turės 10-15 metų garantiją, o kokybiškas 30 metų, bet kainos santykis greičiausiai privers rinktis kiekybės produktą. Bet jei tas kainos skirtumas vos 5-10%, situacija verčiasi aukštyn kojomis ir tik Jums spręsti, o ViaSolis, visada šalia, tam, kad Jums padėtų apsispręsti ir išsirinkti atsakingai ir sąžyningai.
Saulės modulių laikančioji konstrukcija – tai šiek tiek paprastesnis komponentas, kurį lengviau išsirinkti, tačiau ne mažiau svarbus sklandžiam saulės elektrinės darbui. Šiam komponentui svarbu būti lengvam, ne koroduoti, ne atsisukti ir atlaisvėti, ir užtikrinti tvirtą konstrukciją saulės moduliui. Ne saulės modulis turi sutvirtinti konstrukciją, o konstrukcija turi būti pakankamai tvirta, kad kuo geriau pašalintų papildomas mechanines jėgas veikiančias saulės modulį – tai kelias į ilgaamžiškesnį produktą, kuris degraduos laikui bėgant lėčiau. Konstrukcijos elementai turi būti:
- Lengvi, kad saulės modulių panaudojimo galimybės būtų maksimaliai plačios, kad būtų galima montuoti saulės modulius ant visų stogų.
- Ne koroduotų – tam, kad neprarastų prekinės išvaizdos ir negadintų objekto eksterjero nubėgusiomis rūdžių juostomis.
- Ne atlaisvėtų – tam, kad laikui bėgant konstrukcija neatsisuktų ir nepadidėtų mechaninės apkrovos saulės moduliams, kas lemia jų degradaciją, visą konstrukcijos stabilumą ar net sugriuvimą.
Inverteriai – tai brangiausias komponentas, kaip vienetas saulės elektrinės sistemoje. Jis atlieka pagrindinį darbą versdamas nuolatinės srovės elektros energiją į kintamą. Tik pavertę į kintamos srovės elektros energiją, saulės modulių pagamintą elektrą galime panaudoti buityje, ar ūkyje tam, kad sumažinti elektros energijos sąnaudas. Inverterių pasirinkimas nors ir dar siauresnis, tačiau ne mažiau komplikuotas:
- Kainos ir galios santykis. Svarbus inverterių pasirinkimo aspektas – pirmiausia ekonominis. Kokios galios inverterį nuperkame už piniginį vienetą. Nors ViaSolis pats negamina inverterių, bet esame ir atstovai kelių inverterių gamintojų ir per patirtį šioje srityje turime kontaktų, kas leidžia mums pasiūlyti inverterius už rinkoje patrauklias kainas.
- Garantija. Pasirinkus inverterį pagal kainą, svarbi garantijos dedamoji, kuriam laikotarpiui, inverteris turi garantiją su jau pasiūlyta kaina. 5, 10 o gal ir 12 metų? Garantiją papildomai galima prasitęsti, bet tai kainuoja papildomai, kas gali lemti pirmo punkto pasirinkimo pokytį.
- Monitoringas – tai jūsų elektrinės stebėjimo sistema. Tikriausiai mažiausiai svarbus ir sunkiausiai išsirenkamas kriterijus, nes jį patirsite tik jau įsigiję patį inverterį. Šiuo atveju galite kliautis tik jau tame patirtį turinčių specialistų nuomonę, kuri stebėjimo sistema jiems atrodo paprastesnė, aiškesnė, be papildomų mokesčių ir draugiška vartotojui („user friendly“).
- Efektyvumas. Tam, kad pakeisti energiją iš nuolatinės srovės į kintamą, inverteris pats naudoja šiek tiek energijos, deja bet amžinojo variklio, kuris pagamintų daugiau energijos nei gavo pirminiame etape, žmogus sukurti dar nesugebėjo. Taip ir inverteris, šiek tiek saulės elektrinės energijos sunaudoja savo veikimo poreikiams. Ar pasirinktumėte brangiausią opciją, ar pigiausią, visų inverterių efektyvumas bus panašiai tarp 95 ir 99%. Todėl, efektyvumas – kriterijus, kurį verta žiūrėti paskutinį, nes praktiškai nesvarbu kurį pasirinksite, skirtumo nejausite.
Jei pagrindinių komponentų pasirinkimas atrodo „gilus miškas“, neišsigąskite, tam yra ViaSolis komanda, kuri visada šalia, ir padės jums atrasti jūsų aukso viduriuką, kaip visada sąžiningai ir atsakingai.
Šaltinis: https://viasolis.lt/kaip-issirinkti-tinkamus-saules-elektrines-komponentus/